Zaległości z wypłatą wynagrodzenia

Pracodawco, nie wypłacasz wynagrodzenia? Zobaczy co może zrobić pracownik i jakie kary za to ci grożą?

Brak wypłaty wynagrodzenia jest szczególnie trudną sytuacją dla pracownika. Przyczyny braku wypłaty wynagrodzenia obciążają pracodawcę i nawet te niezawinione przez firmę, nie są żadną okolicznością łagodzącą dla organizacji. 

W takim przypadku pracownik ma kilka możliwości, o których pracodawca musi pamiętać.

Skarga do PIP

Pierwszym krokiem jest najczęściej poinformowanie PIP o naruszeniu przez pracodawcę obowiązków płatniczych. W tym celu pracownik może złożyć skargę, którą kieruje się do okręgowego inspektoratu pracy lub jego oddziału właściwego miejscowo ze względu na adres siedziby firmy.

Inspektor pracy wszczynając kontrolę nie tylko wyda nakaz zapłaty wynagrodzenia (nakaz będzie podlegał natychmiastowemu wykonaniu), ale najpewniej ukarze pracodawcę mandatem karnym – brak wypłaty wynagrodzenia stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 Kodeksu pracy), a w skrajnych przypadkach może stanowić nawet przestępstwo (art. 218 Kodeksu karnego).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że na skutek planowanych zmian w ustawie o PIP, grzywna jaka może grozić pracodawcy za brak wypłaty wynagrodzenia może kształtować się od 2000 zł do nawet 60 000 zł.

Pozew do sądu pracy

Kolejnym rozwiązaniem jest wniesienie pozwu do sądu pracy – będzie to pozew o zapłatę wynagrodzenia za pracęwraz z odsetkami z tytułu opóźnienia. Pracownik, który dochodzi swoich praw przed sądem pracy, musi pamiętać, że roszczenia pracownicze ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od daty wymagalności (w przypadku niewypłaconego wynagrodzenia – od terminu wypłaty).

Prawo do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania wypowiedzenia

M.in. w przypadku niewypłacania wynagrodzenia, Kodeks pracy daje pracownikowi możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (art. 55 KP).

Decydując się na to rozwiązanie należy pamiętać o tym, że pracownik ma miesiąc na przygotowanie i złożenie pracodawcy oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z jego winy. Termin ten należy liczyć od daty powzięcia wiadomości o naruszeniu przez pracodawcę podstawowego obowiązku względem pracownika, co w przypadku braku wypłaty wynagrodzenia równoznaczne będzie z upływem terminu wypłaty wynagrodzenia określonego w wewnętrznych przepisach płacowych pracodawcy.

Rozwiązując umowę o pracę z winy pracodawcy, pracownik zyskuje prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Ponadto, rozwiązanie umowy o pracę pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.